
Hur mycket förväntar ni er att ES90 ska sälja i Europa och särskilt i Sverige?
– Vi behöver inte gå in på exakta försäljningsmål, men det är klart att det inte är vår största volymmodell. I Europa är det här ett premiumsegment, men inte det största. Det är en viktig bil i våra showrooms, men inte den vi kommer att sälja mest av.
Markfrigången är ganska hög – cirka 18 cm. Är det inte ineffektivt för en el-sedan? Har ni inspirerats av DS N°8?
– Nej, inte direkt. Vi har inte tittat på DS N°8. Men en högre bil har sina fördelar: det är enklare att ta sig in och ur, bilen får en mer kraftfull hållning och upplevs större. Viktigast är att designen hänger ihop – och det tycker jag den gör.
Kan ni lova att ES90 inte får samma barnsjukdomar som EX90 har haft?
– Ja, det kan jag lova. EX90 var första bilen med vår nya mjukvaruarkitektur, vilket var ett enormt arbete. ES90 bygger vidare på det vi redan lärt oss, så utvecklingsutmaningen är mycket mindre. Den kommer inte att ha samma problem – kvaliteten är mycket bättre redan från start.

Den berömda Lidar-pucken – är den aktiv nu?
– Ja, den är igång och samlar in data.
När kommer den användas fullt ut?
– Vi utvecklar funktionaliteten successivt. Lidar ger oss möjligheten att uppdatera bilen framöver, till exempel inom förarstöd och säkerhetssystem.
Hur märker föraren av lidar-sensorn i dag?
– Kanske inte direkt. Men den bidrar till ett mycket smidigt och säkert förarstödssystem. Kombinationen av lidar, radar, kameror och ultraljud ger en intuitiv och trygg körupplevelse.